888-DANSK AMATØR
POKER TOUR
Deltagerlisten til Danish Top 50 Final - Special 888-DAPT Inivitational Event
by John Tøms on May 23rd, 2018

Sæsonen går på hæld og nu venter der kun Danish Top 50 Final - Special 888-DAPT Inivitational Event, sæsonfinalen på Kings Casino i Rozvadov, Tjekkiet i weekenden den 24. - 27. maj.

45 spillere har kvalificeret sig via forskellige ranglister og klubmesterskaber rundt om i landet.

Sæsonfinalen vil som de tidligere år blive livestreamet, link hertil vil blive offentliggjort på FB så snart det bliver kendt.

Sidste års vinder Malik Scheil(Billedet) har ikke kvalificeret sig, så Casino Næstved må håbe på en af deres andre heste, hvis titlen igen skal til Sydsjælland. Jyderne vil helt sikkert gå efter sejren også, men også en lille gruppe fra Fyn og det nordlige Sjælland vil forsøge at stikke en kæp i hjulet på favoritterne.

Udover de kvalificerede spillere er der mange "railere" med, som hver især vil støtte deres mand og skabe landskampstemning. Udover Sæsonfinalen spilles der følgende program - tryk her

Deltagerfeltet

Region 1


Bali Lichtenstein Fredericia
Peter Hjermitslev Ikast
Brian Jensen Herning
Anders Nørager Herning
Steffen Bo Pedersen Viby J
Rune Haarup Ikast
Brian Hinrichsen Rask Mølle
Peter Kramer Sandberg Fredericia
Casper Nørager Herning

Region 2

Bent Witrup Simonsen Esbjerg
Mark Bærentsen Kolding
Christian Bang Ringkøbing
Tage Damkjær Rødding
Lars Dige Viuf
Preben Andersen Ribe
Svend Ove Pedersen Esbjerg
Robert M. Cajocura Henne
Ovidiu Lacureanu Arre
Christan Juul Zederkopf Esbjerg

Region 2

Henrik Olsen Slagelse
Peter Pedersen Næstved
Connie Jensen KøgeJørgen Petersen Køge
Michael Espensen Præstø
Henrik Mayland Albertslund
Michael Lundgren Kirke Hyllinge
Mickey Heuser Herlufmagle
Torsten Meilstrup Næstved

Nationalranglisten

Frank Jensen Aarhus
Mark Petersen Frederiksværk
Morten Andersson Odense
Kim Larsen Esbjerg
Helge Kjeldsen Ribe

Klubmestre

Mikkel Zilen Pedersen Aalborg
Finn Nørrgaard Fredericia
Steen Rasksen Thy
Brian Trane Esbjerg
Nat Jarmonthavat Næstved
Sebastian Hansen Odense
Allan Schnell Madsen John Tøms/Skævinge
Ivan Højgaard Witt Tune/Havdrup
Christian Bang Ølgod/Ringkøbing

Onlinekvalificeret

Peter Mathiasen Brande
Leif Rudy Andersen Frederiksberg
Tobias Seide Hedensted
Ronny Larsen Ribe
Uffe Andersen Svenstrup








Posted in not categorized    Tagged with no tags


0 Comments

Leave a Comment